ساخت و تولید

معرفی ونمایش مطالب ومقالات علمی ونمونه سوال در زمینه رشته ساخت وتولید

راهنمای کامل، جامع و کاربردی برای خرید لپ تاپ در بازار ایران

دنیای رو به جلوی امروزه ما را وادار نموده است که همواره و در همه جا به اطلاعات ومنابع مهم مورد نیازمان ، دسترسی داشته باشیم  و بالطبع، مظهر این دسترسیبه منابع اطلاعاتی که همانا کامپیوتر ها باشند نیز  میبایست همواره دردسترس باشد از اینجاست که یکی از مظاهر تکنولوژی مدرن ، یعنی لپ تاپ هاظهور میکنند. شاید بعنوان یک بیننده در هنگام مواجهه با خرید این دستگاه ،تنها فاکتور مهم در حهت خرید آن را قیمت دستگاه بدانید ولی در مقام خریداراوضاع کاملا تفاوت میکند. در این مقاله سعی دارم با معرفی ویژگی های یک محصول برتر به معرفی بهترین های حال حاضر ایران در رده های مختلف کاربردیو قیمتی بپردازم.

Laptop Guide


 
   

شاید در دنیای دیجیتال هیچ محصولی تا به این اندازه دارای تنوع و بازاری کاملا متنوع و در عین حال تشنه نباشد که در دنیای لپ تاپ ها جریان دارد.(البته در خارج از مرزهای ایران این مساله در مورد کامپیوترهای Desktop معمولی نیز کاملا مصداق دارد چون بعنوان مثال در آنجا خریدار بدنبال فلان CPUیا فلان Main نمی گردد بلکه یکراست به بازار رفته یک کامپیوتر سونی ، دل ،اچ پی و... را خریده و به خانه می آورد و بی دغدغه دردسرهای سخت افزاری،خریدی آسان و در عین حال مطمئن را انجام میدهد) بازار بزرگ لپ تاپ هاآنچنان متنوع است که اگر قصد خرید یک لپ تاپ را دارید و هنوزچیزی راانتخاب نکرده اید به شما پیشنهاد میکنم اصلا و به هیچ وجه به بازار نرویدچون کاملا در دریای  مدلهای مختلف از مارک های متنوع غافلگیر شده و غیرممکن است انتخاب صحیحی را انجام بدهید. برای راحتی انجام یک انتخاب مناسب میخواهم خریداران را از لحاظ انتظاری که از دستگاه خود دارند به 4 دسته
تقسیم کنم:
۱- افراد عادی که انتظاراتشان از نوت بوک، به مواردی همچون برنامه های ویرایش متن ، برنامه های حسابداری ، استفاده از اینترنت ، نگهداری اطلاعات و مواردی از این دست محدود میگردد(که فکر میکنم درصد بالائی از نوت بوک داران از این دسته هستند)
۲- افراد طراح (که سر و کار زیادی با برنامه هایی همچون Photoshop ، Premier و از این دست  دارند) و همچنین افراد خوره بازی، که حتی در هنگام  خواب نیز نمی توانند از محبوبشان جدا شوند!
۳-مدیران ، پشت میز نشینهای مایه دار و کلا کسانی که معمولا زیاد جابجا نمیشوند (و البته هزینه کردن به سبک بسیار مایه دارانه برایشان اصلا خیالی نیست !)
۴- افرادی که فاکتور وزن و حجم برایشان از حداکثر اهمیت برخوردار است (Ultra Portable User)

خب همین حالا گروه خودتان را انتخاب کنید چون در ادامه باز هم در درون این گروه ها به دسته بندی میپردازیم:
دسته اول یا افراد عادی را از چند لحاظ میتوان دوباره گروه بندی کرد مثلا از
لحاظ هزینه جهت خرید نوت بوک: این دسته از دانشجویان آس و پاس شروع میشود
و طیف آن تا مایه دارهائی که رنگ نوت بوکشان را با رنگ پاپیون سگ شان ست
میکنند ادامه دارد! (که مختص این رده هم نیست ولی در این رده کمی پررنگ تر
است) .
دراین دسته مشخصات نوت بوک ها حداکثردر محدوده متوسط قطعات قرار دارد (و این
صرفا به آن معنی نیست که قیمت آنها هم لزوما در رده متوسط قرار داشته
باشد) و مشخصات آنها را باید در لیست زیر جستجو کرد :
CPU: در اینجا از مدلهای ارزان قیمت تک هسته ای AMDتا مدل های نه چندان قدیمی Pentium M را میتوان یافت. البته در این میان شاید به چندین مدل سنت شکن نیز بر بخورید که از مدل های جدید تری استفاده کنند.
Monitor: در اینجا صفحه های نمایش از 15.4 اینچ به بالا بیشتر به چشم می خورند چون همانگونه که میدانید رابطه میان اندازه صفحه نمایش و
قیمت لپ تاپ یک رابطه معکوس است(هرچه کوچک تر گران تر).
Drive: معمولا یک درایو Combo و شاید اگر هم خوش شانس باشید یک DVD Writer به تورتان بخورد.
ازسه مورد بالا که که بگذریم تقریبا بقیه مشخصات در سایر رده بندی ها هم دیده میشود ولی یک نکته مهم که شاید در نگاه اول به چشم نیاید و در این رده بسیار پر کاربرد هم مینماید وجود امکانات ارتباطی نظیر کارت خوان ،
Wi-Fi و Bluetooth در دستگاه است که حتما در مورد آن دقیق باشید.لپ تاپ های این رده از حدود 600 هرار تومان تا یک میلیون و چهار صد هزار تومان گستره قیمت دارند.
یک پله بالاتر از این دسته گروه نوت بوک های طراحی و گیم قرار دارد که ازلحاظ قیمت از رده پیشین گرانترند. در اینجا اولویتها با گروه قبل تفاوت  میکند جائیکه وجود یک کارت گرافیک قوی به همراه یک حافظه (RAM) بالا کاملایک امر مهم میباشد. وجود یک صفحه نمایش عریض (WXGA) با کیفیت بالا نیزمطمئنا از ملزومات کار است.
امکانات ارتباطی این دسته نیز میبایست بسیار بالا باشد  بعنوان مثال کارت LAN ، کارت خوان ، بلوتوث و Wi-Fi از امکانات استاندارد این سری هستند.
قیمت های این رده نیز از حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان تا حدود چهار میلون تومان پراکنده است.
 دررده سوم، لپ تاپ هائی قرار دارندکه به سختی بتوان بر آنها اسم نوت بوک
نهاد و کارائی و سخت افزار های حرفه ای آنها قابلیت قرار دادن آنها در رده دسک تاپ ها را به آنها میدهد تا جائیکه به آنها لقب Desktop Replacement (جایگزین دسک تاپ) را داده اند و جابجا کردن آنها بیشتر به یک شوخی شبیه است چون در
اینجا صحبت از یک غول 8 تا 9 کیلوئی است تا یک لپ تاپ نازک نارنجی !
 واما درست در نقطه مقابل دسته اخیر کوچولوهائی قرار دارند که اگر ندانیم،
شاید آنها را با یک MP3 Player حرفه ای اشتباه بگیریم چون حداکثر ابعادصفحه نمایش این همراه های کوچک 4.3 اینچ است و در آنها خبری از درایو نوری هم نیست و مجبور به استفاده از External درایو ها هستیم ولی در عوض اینگونه مدل ها چنان آزادی عملی به کاربر میدهند که بیشتر از آن قابل تصورنیست: به عنوان مثال وزن اینگونه نوت بوک ها در حداکثر خود از 500 گرم تجاوز نمی کند و مدل های 250 گرمی آن هم موجود است و این در حالی است که مشخصات آنها هم چندان پائین نیست مثلا مشخصات  کلیدی یکی از پرطرفدارترین این نوت بوک ها به این شرح است:
CPU: Intel Core Solo 1.2 GHz
RAM  : 512 MB DDR 2
HDD : 30 GB
که این مدل دارای بلوتوث ، وای فای و دوربین نیز می باشد . پس می بینیم که در
این رده بیشتر از اینکه در نگاه اول به چشم می آید امکانات فراوان گنجانده شده  که البته در حد یک رفع نیاز ضروری در جائیکه امکان حمل یک لپ تاپ معمولی را نداریم بسیار کارامد می نماید.
همانگونه که حدس میزنیدقیمت این رده نیز به نسبت لپ تاپ های معمولی بسیار گرانتر است و از حدودیک میلیون و ششصد هزار تومان شروع می شود و گستره آن به بالای دو و نیم میلیون هم میرسد.

خب حالا که نیازهایمان برای خرید نوت بوک را مشخص کردیم نوبت به آن میرسد که به بازارسری بزنیم و ببنیم برای رفع این نیاز ها شرکت های مختلف دارای چه امکاناتی
هستند.
بازار نوت بوک از آنچنان کششی برخوردار است که تقریبا هرشرکتی که شما فکرش را بکنید دارای مدلی در این بازار است: از وایوهای سونی(WAIO) بگیرید تا تازه وارد این عرصه یعنی گیگابایت. پس در ابتدا لازم میدانم در مورد هرکدام از این برندها بسیار مختصر توضیحی بدهم:

الف) VaioSony : که معرف همه دوستان میباشد . دارای کیفیت های بسیار بالا از لحاظ ساخت، قیمت های نسبتا بالا ، باتری های نه چندان خوب و بجز دو سه مدل
بسیار گران هیچکدام کارت گرافیک جدا ندارند. شرکتهای عرضه کننده اصلی وایو
در ایران عبارتند از : امرتات ،نقش ، رایانه همراه و دو سه شرکت نچندان مطرح دیگر .

Vaio Sony Laptop

ب)Dell : شرکت بزرگ دل در سالهای اخیر لقب بهترین (و شاید بهتر است بگوئیم پر فروش ترین)لپ تاپ های متوسط (از لحاظ قیمتی) را به خود اختصاص داده است که از لحاظ کیفیت و قیمت یک تعادل متناسب برقرار کرده است شرکت های عرضه کننده دل درایران عبارتند از :هستی ، پارسیان ، دیجیتال و چند تای دیگر.

Dell Inspiron 6400

پ) Toshiba: این شرکت ژاپنی (؟) نیز در زمینه تولید لپ تاپ ید طولائی دارد بطوریکه
گستره مدل های آن بسیار زیاد است و در این زمینه طرفداران خود را نیز دارد
(به شخصه آن را توصیه نمی کنم!) شرکت های عرضه کننده آن در ایران عبارتند
از
: نقش ، رایانه همراه  و پارسیان.

ت) Lenovo :شرکت IBM را که به خاطر دارید؟ لنوو از این پس لپ تاپهای IBM را با این
مارک جدید به بازار عرضه میکند. مشخصه این کامپیوتر ها طراحی های نچندان
دلچسب ولی کیفیتهای بسیار بالا بهمراه قیمتهای نسبتا بالا باازای مشخصات
متوسط است که اگر به شکل ظاهری اهمیت نمیدهید Lenovo برای شما ساخته شده است. شرکت های توزیع کننده این لپ تاپ در ایران عبارتند از :نقش و هستی.

Lenovo Laptop

ث) HP : این برند شاید تنها تولید کننده عمده لپ تاپ های با پردازنده AMD می باشد و به همین خاطر قیمت تمام شده آنها به نسبت سایرین بسیار کمتر است که فاکتور
خوبی است ولی چون مصرف برق این پردازنده ها  به نسبت پردازنده های دو هسته
ای اینتل ، بیشتر است لذا از عمر باتری کمتری برخوردارند(دقت کنید فقط دوهسته ای ها برق کمتر مصرف میکنند و مثلا مصرف یک پردازنده P4 بسیار بیشتراز  AMD دو هسته ای میباشد).البته این به آن معنی نیست که HP لپ تاپ باپردازنده اینتل ندارد. شرکت هستی عرضه کننده HP در ایران می باشد.

ج) FujitsuSiemens: این اتحاد ژاپنی آلمانی که در عرضه موبایل کاملا به بن بست رسیداین بار در عرضه لپ تاپ موفق مینماید لپ تاپ های این شرکت به دو دسته عمده: Amilo ها و  Lifebook ها دسته بندی میشوند که اولی لپ تاپ های متوسط با
قیمت پائین و دیگری سری حرفه ای نوت بوک های این شرکت است. هستی ارقام
کامپیوتر و بهین تکنولوژی از شرکت های ارائه دهنده این برند هستند.

نوت بوک های دیگر موجود در بازار به همراه گارانتی های معتبر آنها به اختصار عبارتند از :Asus باگارانتی دیجیتال، Acer با گارانتی رسام موج ، Panasonic با گارانتی  نقش
،گیگابایت با گارانتی آواژنگ و چندین برند دیگر که شاید حتی به گوش تان هم
نخورده باشد.

البته به برندهای تولید کننده لپ تاپ میبایست یک برند کاملا متفاوت با بقیه چه از
لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری و چه از لحاظ قیمتی اضافه کرد و
آن چیزی نیست مگر لپ تاپ های بسیار زیبای iMac از کمپانی Apple که دارای
سیستم عامل Mac OSx میباشند که از زمین تا آسمان با ویندوز تفاوت دارد و
اگر به سرتان زد از این مدل ها خرید کنید حتما یک بار این سیستم عامل را
امتحان کنید(البته جدیدا قرار است امکان نصب ویندوز بر روی Mac هم فراهم
شود) از لحاظ قیمتی نیز این لپ تاپ ها با سایرین تفاوت عمده دارند جائیکه
قیمت آنها از دو میلیون تومان شروع می شود.

خب حالا قصد داریم این برندهای ذکر شده را به ترتیب در دسته بندی اولیه مان قرار  دهیم:
۱- لپ تاپ برای افراد عادی :
پیشنهادات:
مطمئنا در اینجا بهترین گزینه لپ تاپ مشهور و پر فروش شرکت دل با نام Dell
inspiron 6400 قرار دارد(که در مدل پایه در حدود 840 هزار تومان و دربهترین مدل یک میلیون و دویست هرار تومان قیمت دارد) یک پله بالاتر ازلحاظ قیمتی مطمئنا وایوهای سونی سری  N میباشد که پایه قیمتی معادل یک میلیون و صد هزار تومان دارند.

۲- لپ تاپ برای طراحان و گیم باز ها:
دراین دسته به کارت گرافیک حداقل 256 احتیاج داریم. مدلی که در این رده یک
سر و گردن از همه بالاتر است Dell Latitude D820 میباشد که کارت 512
مگابایتی دارد (و قیمتی در حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان) انتخاب دیگر
در این رده لپ تاپ زیبای Vaio VGN-BX660P43 میباشد که باقیمتی نزدیک به یک
میلیون و ششصد هزار تومان به فروش میرسد.

۳- لپ تاپ برای مدیران مایه دار! :
بدون شک Dell XPSM2010 با وزنی معادل هشت کیلو و نیم! و مشخصاتی که کمتر کامپیوتر دسک تاپی  به آن میرسد و قیمتی که بسیار بسیار گران است (آنقدر گران که من هم نمیدانم چقدر است!)

Dell XPS

۴- لپ تاپ کار راه بنداز کوچولو :
دراینجا بر عکس بقیه قسمت ها آنچنان تنوعی نداریم و آنچه که من از بازار
میدانم این مدل محدود به دو مدل وایوی سونی و یک مدل Asus میشود که سونی
ها عبارتند از Vaio VGN- UX17  و UX19 که از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با
هم نمی کنند و قیمت آتها هم از یک میلیون و ششصد هزار تومان شرو ع می شود
و مدل ASUS هم R2H نام دارد که خود Asus به آن لقب(UMPC = Ultra Mobile PC) داده است و برخلاف UX17 سونی که صفحه کلید کامل دارد ،این مدل کاملا متکی به قلم نوری می باشد. البته قیمت این یکی راندارم ولی با توجه به سابقه بالا بودن قیمت لپ تاپ های Asus  فکر نمیکنم پائین باشد(ندید بالای یک و نیم میلیون !)


برگرفته از وبلاگ متال سافت

[ ۱٧ دی ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مجید غفاری ] [ نظرات () ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه